Xiaomi'den Büyük Yatırım: Türkiye'de Üretime Başlıyor!

3.4.2021 18:15:26

Çinli Teknoloji Şirketi Xiaomi İstanbul Avcılar'da açtığı yeni fabrikasıyla Türkiye'de telefon üretimine başlıyor. 2000 kişiye istihdam olanağı sağlayacağı bu yatırıma dair diğer detayları yazımızdan okuyabilirsiniz!

Dünyanın öne çıkan teknoloji şirketlerinden Xiaomi’nin Türkiye fabrikası 29 Mart’ta resmen faaliyete başladı.

İstanbul Avcılarda üretime başlayacak olan fabrika Çin, Hindistan ve Endonezya'daki fabrikalarından sonra Xiaomi'nin ortağı Salcomp ile üretim yaptığı 4'üncü yer olacak.

Bu açılışla birlikte fabrikada yılda 5 milyon telefon üretimi ve 2 bin kişilik de istihdam yaratılması da başlıca hedeflerin arasında.

Fabrikada üretilecek olan ilk telefon ise Redmi 9C olacak. Xiaomi yetkilileri yaptıkları açıklamada bu üretimle birlikte Redmi 9C’nin fiyatının düşeceğini de bildirdi.

 

XIAOMI, SALCOMP VE TÜRK SANAYİİ BİRLİKTE KAZANACAK

Ülkemiz yönetiminden ise bu konuda umut vadeden açıklamalar birbirini izledi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanlığından yapılan açıklamada, Xiaomi ve Salcomp gibi şirketlerin uzun dönemli hedeflerini gerçekleştirmek için Türkiye'yi tercih ettiği belirtilerek; "Cep telefon üretimi üzerine önemli teşvik paketlerinin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yayımlandığını açıkladı. Ayrıca Xiaomi ve Salcomp'un yaptığı bu yatırımla şirketlerin Türk sanayisi birlikte kazanacaklarını belirtildi.

 

Bir diğer açıklama da Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı’ndan geldi. Yapılan açıklamada ‘’ "Bu yatırım teknolojisi ve ihracat potansiyeli ile son derece dikkat çekici ve stratejik bir yatırımdır. Bakanlık olarak bu alanda teşviklerimizi artırıyoruz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanının da yaptığı açıklamada 2018’den bu yana ülkemizde faaliyet gösteren Xiaomi’nin başarılı faaliyetlerini bu yatırımla taçlandırdığını belirtmiş ayrıca yabancı yatırımcılar için yüksek teknolojili Ar-Ge ve nitelikli iş gücü kaynağını geliştirmek için yoğun bir gayrette olduklarını belirtmiştir. Yatırımları arttırmaya yönelik teşvik ve desteklerinin Türkiye’nin her yerinde arttırarak devam ettireceklerini de sözlerine eklediğini belirtelim.

Son olarak Xiaomi Türkiye Ülke Müdürü yapmış olduğu konuşmada "Türkiye'de katma değer yaratarak istihdam fırsatları sunacak olmaktan dolayı çok gururlu olduğunu belirterek, hedeflerinin bu yıl için beyaz ve mavi yaka olarak 2000 kişiye iş alanı yaratmak olduğunu ve 5 milyon akıllı telefon üretmek olduğunu belirtti. Verdikleri tüm hizmetleri Türkiye'nin dört bir yanına ulaştırmak için satış noktalarının sayısını 100’e çıkarmayı hedeflediklerini aktarmıştır.

 

Yapılan bu yatırım bizce de ülkemiz ve sanayimiz adına oldukça ümit verici ve pozitif yönlü bir adım olmuştur. Özellikle yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırımla, 14 bin metrekare arazi üzerinde kurduğu bu fabrika, yıllık 5 milyon üretim kapasitesiyle 2 bin kişiye de istihdam sağlayacak olmasıyla ülke ekonomimizi de olumlu açıdan etkileyecektir.

 

Biz de ülkemiz ve sanayimiz adına özellikle oluşturacağı istihdam imkanından dolayı pozitif yönlü bu adımdan mutlu olduğumuzu belirtip gelecek için hayırlı olmasını temenni ederiz.