CNC Makinesi Temelleri ve Nasıl Çalışır?

17.9.2022 20:21:45

CNC makinesi Nedir?, Ne işe yarar?, 3D makine ile CNC makine arasında ki fark nedir? Ve bir CNC makinesi ile neler yapabilirsiniz? Sorularının detaylı cevaplarını görmek için yazımıza göz atmayı unutmayın...

CNC Makinesi Temelleri ve Nasıl Çalışır?  

CNC makinesi nedir? 

CNC makinesi; ‘Bilgisayar Sayısal Kontrolü’ anlamına gelen ve malzemeleri kesmek, şekillendirmek ve oymak için kullanılan bilgisayarlı bir makinedir. CNC makinesi, bir takım tezgahına bağlı bir dizi giriş ve çıkışa sahip bir kontrolörden oluşur. Kontrolör daha sonra, istenen işlemleri yürütmek için komutlar göndererek takım tezgahı ile iletişim kurar ve ihtiyaç duyulan ürünü üretir. 

CNC Makineleri ve 3D Yazıcılar Arasındaki Fark Nedir? 

CNC makineleri 3D yazıcılardan daha pahalıdır ve sadece makine tarafından kesilecek kadar sert malzemelerle çalışabilirler. 3D yazıcılar daha ucuzdur ve daha geniş bir malzeme yelpazesiyle çalışabilir. 3D yazıcılar, iki boyutlu bir nesne üreten geleneksel mürekkep tabanlı yazıcıların aksine 3 boyutlu nesneler üretebilmek için plastik ve 57 metal gibi malzemelerin birbirinin üzerinde katman hâlinde biriktirilmesiyle ifade edilen bir imalat yöntemidir. CNC makineler ile 3D yazıcılar arasındaki temel fark, 3D yazıcıların farklı malzeme türlerini kullanabilmesidir. CNC makineleri yalnızca makine tarafından kesilecek kadar sert malzeme kullanabilirken, 3D daha geniş bir malzeme yelpazesiyle çalışabilir.  

CNC Makinesi Nasıl Çalışır?  

CNC makinesi, daha çok imalat sanayinde kullanılır. Kesme, delme, tornalama, frezeleme ve zımparalama gibi çeşitli işlemleri yapabilen bilgisayar kontrollü bir kesme makinesidir. Bir bilgisayar makineyi kontrol eder ve kesici takımlar, matkap uçları veya taşlama taşları gibi farklı malzemeler üzerinde çalışabilen bir dizi cihaza bağlıdır. Bilgisayar, firmaların ihtiyaç duyduğu ürünleri üretmek için makineden bilgi besler. 

Bir CNC Makinesi ile Neler Yapabilirsiniz? 

CNC makinesi, malzemeleri yüksek hassasiyetle kesen, şekillendiren ve kazıyan bilgisayar kontrollü bir araçtır. CNC makineleri, ince metal levhaların kesilmesi, 3D baskı ve frezeleme dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalar için kullanılabilir. CNC makinesi, kendi özel ürünlerini yapmak isteyen veya çok sayıda parça veya ürün üretmesi gereken kişiler için mükemmel bir araçtır. 

Kendi CNC Makinenizi Satın Almaya Hazır mısınız? 

Kendi CNC makinenizi satın almanın birçok faydası vardır. Birincisi, kendi programınıza göre çalışabileceksiniz. Ayrıca, kendi başınıza yapabileceğiniz aynı hizmetler için başkasına ödeme yapmanız gerekmeyeceği için tasarruf edeceksiniz. Son olarak, CAD yazılımı ile uyumlu bir CNC makinesi satın alırsanız, aklınızdaki projeleri tasarlamanız ve oluşturmanız çok daha kolay olacaktır. Eğer ilginizi çektiyse, sitemizde ki CNC makinelerine bakmadan geçmeyin!