CNC Tezgah Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Etmeliyim?

13.2.2021 16:20:15

İmalatçı olarak ihtiyacınız doğrultusunda bir Cnc tezgahına ihtiyacınız var ve almayı düşünüyorsunuz. Peki alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? 

İmalatçı olarak ihtiyacınız doğrultusunda bir Cnc tezgahına ihtiyacınız var ve almayı düşünüyorsunuz. Peki alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? 

Aşağıda bu konuda dikkat etmeniz gereken özellikleri bir araya toplamaya çalıştık. Haydi  bu noktaları inceleyelim.

Tabii ki en başta yapacağınız işe uygun bir makine seçmeniz ilk dikkat etmeniz gereken kriter olacaktır. Bu işe maliyet ayırırken almayı düşündüğünüz cihazın bütün parçaları ağırlık boyut olarak incelemeli, ihtiyacınız doğrultusunda eksen sayılarına dikkat etmeli, talaş kaldırma değerleri, takım adedi, kesici takım özellikleri gibi tüm değişkenlerini göz önünde bulundurarak aradığınız CNC takım tezgahının özelliklerine uygunluğunu kontrol etmelisiniz.

Sayacağımız ikinci kriter ise kontrol ünitesinin seçimiyle alakalı. İşinize uygun bir kontrol ünitesi seçimi üretim esnasında hızlı ve doğru sonuçlar almanızı buna bağlı olarak da ekonomik olarak sizi olumlu yönde etkileyecek bir unsur olacaktır. 

Üçüncü olarak sayacağımız özellik ise kullanım kolaylığı olacaktır. Almayı düşündüğünüz tezgah az tecrübeli operatörlerin dahi kısa zamanda kontrol fonksiyonlarını öğrenip kolaylıkla program yapabileceği bir yapıda olmalı.

Diğer dikkat edeceğimiz kriter ise tezgahın üretim sürecini izleyebilme ve kontrol edebilme özelliğini bulundurmasıyla ilgili. Tüm proses bilgilerine, tezgahın vermiş olduğu uyarı ve alarmlara kontrol ünitesi üzerinden kolay bir şekilde erişilebilmek önemli bir husus. Kontrol ünitesi, tezgahın gereksiz duruşlarını önlemek amacı ile, tezgahta meydana gelen arıza ve önemli uyarıları bakım ekibine otomatik olarak E-mail veya SMS ile bildirebilir yetenekte olmalı. Ayrıca tezgahın yetkili servisi, ihtiyaç duyulması durumunda uzak bağlantı ile tezgaha ulaşabilmeli ve müdahale edebilmeli.

Son olarak sayacağımız kriter eğitim, servis ve yedek parça desteğinin uygunluğuyla ilgili. Alacağınız tezgahın Türkiye’deki satış öncesi ve sonrası hizmetleri kontrol edilmeli, bunlar mutlaka teyit edilmeli. 

CNC Makine alırken bu özelliklere dikkat eden alıcılar her zaman bir adım önde ve alışverişlerinden memnun olacaklardır.