Ekonomide Yeni Büyüme İşaretleri

30.7.2021 12:10:26

İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı yaptığı açıklamada yılın 2. çeyreğinde büyüme sinyalleri olduğunu belirterek, ihracat üretim ve kapasite kullanım oranlarına bakarak güçlü bir büyüme beklediklerini iletti.

İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yılın 2. Çeyreğinde % 20 oranında bir büyüme olabileceğini ileterek “İhracat rakamları, üretim ve kapasite kullanım oranları da ikinci çeyrekte güçlü bir büyüme yakalanacağına işaret” dedi.

Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada Zeytinoğlu İngiltere’nin ülkemizin büyük ticari ortaklarından biri olduğunu vurgulayarak, ülkemizin ticaret fazlası oluşturduğunu, dayanıklı beyaz eşya ve otomotiv gibi ürünlerde önemli ihracatlar yapan bir ülke olduğunu belirtti. Öte yandan ülkemize yapılan yatırımlarda da İngiltere’nin öne çıktığını aktaran Zeytinoğlu ‘’ Geçen yılın sonunda imzalanan STA ile Birleşik Krallık ve Türkiye arasında serbest ticaretin devamı sağlandı. Ancak Brexit ile Birleşik Krallık gümrük birliğinden ayrılmış oldu. STA’ya göre 2 yıl içinde daha ileri bir anlaşma için Türkiye ve Birleşik Krallık müzakerelere başlayabilir. Amaç yeni nesil dediğimiz daha geniş ve kapsamlı bir ticaret anlaşması imzalanması” dedi. Başkan, tarım ürünleri bakımından da İngiltere’nin önemli bir piyasa olduğunu vurgulayarak ‘’ AB’den çıkışının ardından küresel Britanya sloganı ile Birleşik Krallık ticaret ilişkilerini çeşitlendirmeyi hedefliyor. Hizmet ticareti ve kamu alımları piyasalarının açılması gibi konular da bu yeni anlaşmanın kapsamına girebilir” ifadelerini kullandı. Zeytinoğlu, iki ülke arasındaki bu işbirliğinin içeriğinin de zenginleştirilebileceğine de vurgu yaptı.

Maliyet Baskısı


Zeytinoğlu, döviz kurlarındaki yükseliş ve dünya genelinde emtia fiyatlarındaki artmanın Üfe’ye seri bir şekilde etki ettiğini belirterek, TÜFE’nin 2 katından da fazla bir maliyet enflasyonunun olduğunu sözlerine ekledi. Ekonomide üretici bazlı devam eden maliyet baskısının, gelecek döbem tüketici fiyatlarıba yansımalarının olabileceğinin üzerini çizen Zeytinoğlu ““Bunun yanında TÜFE’de, önümüzdeki iki üç ay boyunca, geçen yılın aynı döneminde düşük oranlar gerçekleşmesinden kaynaklı baz etkisi de TÜFE’nin artışına sebep olabilecek bir diğer etken. Dolayısıyla enflasyonda kasım ayına kadar yükselişin devam edeceğini söyleyebiliriz” ifadelerinde bulundu. Ayrıca “Sanayiciler olarak, maliyetlerimizin enflasyon üzerinde artmasını tabii istemeyiz. Cari açık ve bütçe açıklarının ikisinin birlikte olması ülkemizi diğer ülkelere karşı kırılgan haline getirebiliyor. Bu noktada biz denk bütçenin önemini sık sık dile getiriyoruz. Devlet bütçe açığı nedeniyle bankalardan para çekme durumunda kaldığında bizim kullanımımıza açık olan kredilerde azalma oluyor. Bu da faizlerin yükselmesine neden oluyor”dedi.

Sanayi ve Tarım

Türkiye’nin bu yılın ilk çeyreğinde pandemi şartlarına rağmen % 7’lik bir büyüme gerçekleştirerek güçlü bir başlangıç yaptığını hatırlatan Zeytinoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti. “Bu koşullarda dünya genelinde yaşanan daralmaya rağmen bizim gerçekleştirdiğimiz yüzde 7’lik oran, 2018’in ilk çeyreğinden bu yana da en yüksek büyüme oranı oldu. Bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Yılın ikinci çeyreğinde baz etkisinin de devreye girecek olmasıyla, yıla çift haneli büyüme oranlarıyla devam edeceğimizi bekliyoruz. Geçen yıl, pandeminin en belirgin etkisini ikinci çeyrek verilerinde hissetmiştik. Zira pandemi yoğunluğu ve talep eksikliğinden, geçen yıl ikinci çeyrekte neredeyse yarı yarıya üretim kısılmıştı. Bundan kaynaklı baz etkisiyle de ikinci çeyrekte yüzde 20 oranında bir büyüme gerçekleşebileceğini bekliyoruz. İhracat rakamları, üretim ve kapasite kullanım oranları da ikinci çeyrekte güçlü bir büyüme yakalanacağına işaret. İkinci çeyrekte, pandemiye yönelik tedbirler nedeniyle hizmetler sektörünün katkısının zayıf kalacağını, ancak ekonominin lokomotifi olan sanayi ve tarım sektörlerinden büyümeye güçlü katkı gelmesini bekliyoruz.”

Kaynak:AA