İmalat PMİ Bu Yılın En Yüksek Seviyesine Yükseldi!

8.8.2021 12:56:54

Türkiye imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksinin geçen ay olan verileri açıklandı. Haberin devamı için blogumuzu ziyaret etmeyi unutmayın!

Türkiye imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) geçtiğimiz Temmuz’da 54.0 oranıyla bu yılın en üst seviyesine yükseldi.

Türkiye imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Pandemi kısıtlamalarının azaltılmasının üretim ve talebi olumlu etkilemesiyle Temmuz ayında 54.0 ile bu yılın en üst seviyesine çıktı.

İmalat sektöründe yeni siparişlerle birlikte üretim de artarken, istihdam ve satın alma faaliyetlerinde canlılık gözlemlendi.

IHS Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası(İSO) için hazırlanan imalat PMI, Haziran ayında 51.3 seviyesine çıkmıştı. PMI değerlerinde 50 puanın üzerindeki değerler büyüme olduğunu işaret ediyor.

 

Bu yılın En Yüksek Seviyesinde!

İmalat sanayisinin yeni siparişlerini takip eden alt endeks, Pandemi önlemlerinin azaltılmasının Temmuz ayında müşteri talebinde düzelmeye sebep olmasıyla Haziran’da 50.3 düzeylerinden Temmuz’da müşteri talebinde düzelmeye sebep olmasıyla Haziran’da 50.3 düzeylerinden Temmuz ayında 54.5 seviyelerine çıktı. Dolayısıyla yeni siparişlerdeki yükselme 2020 Ağustos’tan beri en yüksek hızda gerçekleşti.

İhracat siparişleri alt endeksi de yurt dışından gelen taleplerin artmasıyla Haziran’da 52.2’den Temmuz ayında 56.3’e yükseldi.

 

Girdi Fiyatları Yükseldi

Yeni gelen siparişlerdeki yükselmeye orantılı olarak üretim alt endeksi pandemi önlemlerinin kaldırılması ve müşteri taleplerinin düzelmesiyle Haziran’da 50.5 seviyesinden 53.8’e çıkarak son 9 ayın en güçlü artışını kaydetti.

Girdi fiyatları TL’deki değer kaybı ve ham madde maliyetlerindeki yükseliş sebebiyle peş peşe üçüncü ayda da artış sağlayarak, bu sebebinin en yüksek seviyesine ulaştı.