Makinalarda Rulman Arızalarının Tespiti ve Yağlamanın Önemi

13.3.2021 22:57:38

Yazımızda rulman arızalarına  değineceğiz. Rulmanda nasıl arızalar oluşur? Yağlama yapmanın verimlilik üzerindeki önemi nedir? Bu yazımızda saydığımız soruların cevaplarını bulabilirsiniz. 

Makinalarda rulman motorun kalbidir. Motor verimliliğinin yüksek olması için çalışır durumda motorlarda mekanik hareketin en az sürtünmeyle sürdürülmesi gerekmektedir. Bu yazımızda rulman arızalarına  değineceğiz. Rulmanda nasıl arızalar oluşur? Yağlama yapmanın verimlilik üzerindeki önemi nedir? Bu yazımızda saydığımız soruların cevaplarını bulabilirsiniz. 

Rulman Nedir ? Ne İçin Kullanılır?

Rulman, iç ve dış iki bilezik ve arasında yuvarlanan bilya, makara gibi parçalardan oluşan, olabilecek en az sürtünmeyle dönme hareketi yapan motorun en önemli unsurlarının başındadır. Rulmanın yapısında iç bilezik, dış bilezik, yuvarlanma elemanları ve kafes bulunur. Rulmanlar çok güçlü mekanik etkilere dayanabilecek şekilde üretilmiştir.

Bazı durumlarda rulman zarar görür ve bu durumdan motor olumsuz etkilenir. Rulmanda meydana gelebilecek bir hasar, motorun verimini düşürür. Motorun çalışmasını doğrudan etkileyen bir unsur olan rulmanların arızasının olup olmadığı doğru teşhis edilmelidir. Motorun çalışmasını doğrudan etkileyen makine unsuru olan rulman arızalarına göz atalım.

Rulman arızalarının %18’i montajları esnasında uygun olmayan yöntemler izlenmesinden kaynaklanıyor. Arızalara yol açan diğer başlıca neden ise yağlamanın düzgün yapılmamasıdır. Yetersiz ya da yanlış yağlama yapmak rulman hasarlarına yol açan başlıca büyük unsurlardandır.

Rulman arızalarında üretim ağının büyük bir kısmı zarara uğramaktadır. Fabrikalar arızanın olduğu üretim biriminde arızalı rulmanın takıldığı yataklar, miller ve birçok bitişik parçaları onarmak yada değiştirmek zorunda kalmaktadır.

Yapılan bu tamiratlar üreticiye maliyet olarak yansımasının yanı sıra üretim hattının durmasına sebep olmasından mütevellit büyük kayıplara yol açmaktadır.

Yağlayıcı seçimi, yükleme kapasitesi ve kullanım koşulları konularında tedarikçi firmanın üreticiye bilgilendirme yapması arızaların önüne geçmekte önemli bir unsurdur.

 

Rulman arızalarını önlemek için;

  •  Titreşim analizi yapılıp bakım ve durum izleme yapılmalı
  •  Kaliteli rulmanlar ve gres yağı kullanılmalı,
  •  Rulmanın montajı ve demontajı hatasız yapılmalı,
  •  Temizliğin, sızdırmazlığın iyi olması,
  • Aktarma elemanı ve balans ayarının doğru yapılması gerekir.

Rulman arızaları, asenkron motorlarda çok sık meydana gelen mekanik arıza türlerinden biridir. Bunlar uzun süren arızalardır,  dolayısıyla bakım yönetiminin seçimi en önemli unsurdur. Endüstriyel tesislerde çok fazla sayıda motor ve bu motorlarda yüzlerde rulman olduğunu düşünürsek bakım planlamasının çok titizlikle düzenli olarak yapılması ve önceden tedbir alınması bu arızaların önüne geçmeye büyük ölçüde sağlayacaktır.

Tüm soru, sorunlarınız ve ikinci el makina ilanlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.