Sanayiciye Müjde! Bedelsiz Arsa Tahsisi Uygulaması Tekrar Uzatıldı!

12.6.2021 19:00:16

Sanayicilerin uzun süredir beklediği bedelsiz arsa tahsisi uygulamasının tekrar uzatılması kararı resmi gazete yayınan bildirimle açıklandı! Haberimizin detayları için blog yazımıza mutlaka göz atın!

2018’den bu yana uygulanmakta olan OSB’lerde ücretsiz yada kısmen ücretli arsa tahsisi uygulaması bu yıl Mayıs ayında son buluyordu ancak alınan kararla 2024 Aralık ayına kadar uzatıldı. Resmi Gazete’de açıklanan OSB’lerde yer alan arsalaların tamamen veya Kısmen ücretsiz olarak tahsis edilmesi hakkındaki 14/05/2018 tarihli karara 3 yıl daha devam edilecek.

OSB’lerde yer alan arsalar , birinci kademe gelişmiş ilçelerde indirimsiz, ikinci kademe gelişmiş ilçelerde yüzde 60 indirimli, üçüncü kademe gelişmiş ilçelerde yüzde 80 indirimli olacak şekilde sanayicilere tahsisi gerçekleştiriliyor. Dördüncü, beşinci ve altıncı kademe gelişmiş ilçelerde ise tahsisler bedelsiz olarak yapılmakta. İndirimli ve bedelsiz parsel almak isteyen sanayicilerin, belli sayıda istihdam sağlama sözü vermiş olması gerekiyor.

Arsa Tahsisi Başvurusu

Arsa tahsisi için başvurmak isteyen sanayi şirketlerinin 5 bin metrekareye kadar olan alanlar için en az 10 kişi, 5 bin metrekareden büyük 10 bin metrekareye kadar olan arsalar için en az 20 kişilik, 10 bin metrekareden büyük 20 bin metrekareye kadar olan alanlar için en az 30 kişilik ve 20 bin metrekareden büyük alanlar için en az 50 kişilik istihdam taahhüdü vermesi gerekiyor.

Sanayicinin belirtilen bu koşullara uyum göstermediğinin ve öngörülen sürede yatırımını tamamlamadığının tespit edilmesi durumunda ise herhangi bir adli süreç gerekmeksizin arsa tahsisinin iptali sağlanacak.

Böyle bir durumda alanda bulunan tüm tesis ve yapılar sağlam ve çalışır durumda bedel yada tazminat ödenmeksizin OSB’ye geçecek ve bundan ötürü adına tahsis sağlanan şahıslar ve üçüncü şahıslarca herhangi bir hak talebinde bulunulamayacak.

Üretimin ve istihdamın artması amacıyla hayata geçirilen bu uygulama son 3 yılda birçok yurttaşa çalışma imkanı yarattı. Uygulamanın uzatılması kararı sayesinde yeni istihdam olanaklarının oluşması ve üretimin pozitif yönde hareketinin devam etmesi öngörülüyor.