Sanayi’de Çelik İhracatı ilk kez Zirveye Yerleşti

4.10.2021 13:33:31

Eylül ayında en çok ihracat yapan sektör Çelik Sektörü oldu. Haberin detayları için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

ÇİB(Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan “Sektörümüz ihracat pazarlarını çeşitlendirerek büyümesini sürdürüyor. Geçen ay ülkemizin toplam ihracatına en fazla katkı veren sektör olduk. Gurur verici bir tablo.’’ açıklamalarında bulundu.

Çelik İhracatçıları Birliğinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin toplan ihracatı Eylül’de yıllık düzeyde incelendiğinde yüzde 30 artış gösterip 20,8 milyar dolara erişirken, çelik sektörü 2,6 milyar dolarlık ihracat göstererek sektörler arasında ilk kez en üst noktada yer aldı. Geçtiğimiz ay toplam ihracata en fazla katkı sağlayan sanayi birimi Çelik Sektörü olarak, sektör İhracat hedefini 22 milyar dolara güncelledi.

Açıklamada fikirleri paylaşılan Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan şu açıklamaları yaptı: "Bu başarıya, küresel çelik piyasasında önemli bir konumda bulunan sektörümüzün gücünü sürdürülebilir kılmak adına pandeminin ve korumacılık önlemlerinin neden olduğu kısıtlamalara karşı mücadele ederek çalışan üyelerimizle birlikte ulaştık. Sektörümüz ihracat pazarlarını çeşitlendirerek büyümesini sürdürüyor. Geçen ay ülkemizin toplam ihracatına en fazla katkı veren sektör olduk. Gurur verici bir tablo. Asıl önemlisi, ihracatta yakaladığımız bu ivmeyi sürdürülebilir kılmak."