Yalova’dan Yeşil Sanayi’de Büyük Hamle

13.8.2021 16:27:54

Ülkemizin en dinamik ve ufak şehirlerinden biri olan Yalova, kısıtlı yatırım bölgesine sahip olmasına rağmen yeni bir sanayi girişimine adım atmak üzere. Haberin devamı için blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Ülkemizin en dinamik ve ufak şehirlerinden biri olan Yalova, kısıtlı yatırım bölgesine sahip olmasına rağmen yeni bir sanayi girişimine adım atmak üzere. Ülke ekonomisinde şimdiye kadar tarım, turizm ve tersaneler şehri olarak bilinse de bundan sonra "Sanayide ben de varım" diyor. Bu alandaki yeni vizyonu yeşil sanayi olarak belirleyen Yalova’da büyük fayda sağlayan ürünler üretecek bir endüstri yaratılması amaçlanıyor.

20 milyon metrekarelik bir sanayi alanında üretime başlayacak şehirde ortalama 1 milyar dolarlık yatırımla 6 yeni osb oluşturulması planlandı.

Yalova sanayideki büyük sıçrayışını ortalama 1 yıl sonra işletime geçmesi amaçlanan Yalova Makine İhtisas OSB ile gerçekleştirecek. 620 hektarlık alanında, şehrin yeşil sanayi amacına öncülük eden Yalova Makine İhtisas OSB  350 sanayi alanının 278’inin ön rezervasyonu yapılarak şimdiden yüzde 80 oranında doldu.

Bölge Türkiye’de makine endüstrisinin yeni merkezi olmaya hazırlanıyor. Şehirde kurulan diğer osb’ler de yeni çağ üretim sisteminde son hız yerini dolduruyor. Yalova Çiçekçilik Tarıma Dayalı İhtisas OSB, şehrin çiçekçilik konusunda uzun senelere uzmanlığını bir adım daha ilerlemeyi amaçlarken şuanlık büyük ölçüde 5 sanayi şirketine ev sahipliği Yalova Kompozit ve Kimya İhtisas OSB, önümüzdeki dönemde yeni yatırımları kucaklayacak.

Yalova sanayisinin şimdiye kadar ihtiyaç duyduğu teknoloji geliştirme bölgesi ve serbest bölge gereksinimi de bu sanayi adımı sayesinde giderilmiş olacak. Yalova Makine İhtisas OSB’nin öncülük yapmasıyla Yalova Valiliği, Yalova Üniversitesi, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası ve Yalova Altınova Tersane Girişimcileri Birliğinin adımlarıyla, kurulacak olan Yalova Teknopark 2022 Mart ayında faaliyete başlayacak.

Diğer yandan yine Yalova Makine İhtisas OSB’nin kuruluş çalışmalarına devam ettiği Serbest Bölge, OSB’de ve içerisindeki TGB’de üretilecek fikir ve girdilerin bütün dünyaya açılmasına imkan sağlayan bir çıkış noktası olacak.