Afad İşbirliği ile Organize Sanayi Bölgelerine Büyük Destek

3.7.2021 15:30:15

OSBÜK ve AFAD’ın arasında imzalanan iş birliği anlaşmasıyla 81 ildeki 353 OSB’deki 67 bin sanayi kuruluşu ile 2 milyondan fazla çalışan doğal afetlere hazırlıklı hale gelecek.

OSBÜK ve AFAD’ın arasında imzalanan iş birliği anlaşmasıyla  81 ildeki 353 OSB’deki 67 bin sanayi kuruluşu ile 2 milyondan fazla çalışan doğal afetlere hazırlıklı hale gelecek.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı(AFAD) ile Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nun arasında Sanayi bölgelerindeki doğal afet risklerinin aza indirgenmesi amaçlanarak acil durum ve afet anlarında hazırlık ve afetlere karşı bilinçlendirme faalitleri gibi pek çok başlığı içeren bir anlaşma imzalandı.

Memiş Kütükçü(OSBÜK Başkanı), yangın, deprem, sel gibi doğal olaylar esnasında müdahale sağlayan AFAD’ın Türkiye’nin gurur kaynağına dönüştüğünü, OSBÜK adına AFAD’la her açıdan koordine olmaya hazır olduklarını belirtti. Türkiye’nin sanayi üretiminin %40’ını sağlayan Organize Sanayi Bölgelerinin doğal olaylara daha da hazırlıklı duruma getirilmesinin çok üzerinde durduklarını dile getiren Kütükçü “Deprem, sel, yangın gibi afetler sonucunda yaşananlar, can kayıplarına neden olduğu gibi, işletmelerimizin ticari hayatlarını, insanımızın gelirini ve ülkemizin büyümesini de doğrudan olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla işletmelerimizi, KOBİ’lerimizi afetlere hazırlayarak, afetlerden daha az etkilenen bir yapıya kavuşturmamız şart. İnşallah AFAD ile imzalayacağımız protokolle, 81 şehrimizdeki 353 organize sanayi bölgemizi, 67 bin sanayi tesisimizi ve 2 milyonun üzerindeki çalışanımızı bu afetlere daha hazır hale getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Organize Sanayi Bölgelerinde üretimin sürekli hale getirilmesinin ekonomik güvence yönünden de önem teşkil ettiğini belirten Kütükçü, Organize Sanayi Bölgelerinin üretimin yanında meslek liseleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve başka birçok yatırımlarıyla ülkenin büyümesinde katkısı olduklarını belirterek sözlerine devam etti  “Bu güçlü ve üreten yapı aslında sadece sanayi üretimi yapmıyor. OSB’lerimizdeki meslek liselerimizle eğitime katkı sunuyoruz. Teknoloji Geliştirme Bölgelerimiz, Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerimizle ülkemizin teknoloji ve yenilikçilik kapasitesini artırıyoruz. Yenilenebilir enerji santrallerimizle, ülkemizin temiz enerji kapasitesine güç veriyor, enerji açığımızın kapatılmasına destek oluyoruz. Planlı yapılarımızla, kaliteli alt yapılarımız, arıtma tesislerimiz ve yeşil alanlarımızla dünyanın girdiği yeşil üretim yoluna en hızlı adapte olabilecek sanayi anlayışımızla Türk sanayisine öncülük ediyoruz.”

AFAD'dan Destek

Organize Sanayi Bölgelerinin doğal afetler ve toplumsal gelişmelere son derece hassas olduklarını sözlerine ekleyen Kütükçü “Geçtiğimiz yıl yaşadığımız Elazığ-Malatya depreminde bunu bir kez daha gördük. Organize sanayi bölgelerimiz, deprem anından itibaren bölgeye yardım TIR’larını intikal ettirmeye başladılar. Ayrıca bölgedeki OSB’lerimiz AFAD ve Kızılay’a kapılarını açarak, lojistik destek verdiler. Depremin olduğu saatten itibaren gördük ki, organize sanayi bölgelerimiz, bölgelerimizdeki fabrikalarımız sosyal medyadan fabrikalarını depremden etkilenen vatandaşlarımızın barınmaları için açan mesajlar attılar. Aslında AFAD da, OSB’lerimiz ve OSBÜK de olağanüstü durumlarda, afet durumlarında sorumluluklarının, görevlerinin bilincinde. İnşallah, 2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı kapsamında imzalayacağımız protokolle daha güvenli yarınlar için daha güçlü iş birlikleri yapacağız” dedi.

AFAD başkan vekili Hamza 2021 yılının Afet Eğitim Yılı olarak değerlendirildiğini söyleyerek AFAD için Organize Sanayi Bölgelerinin ayrı bir önemi olduğunu belirtti. Osb’lerde eğitim verilmesiyle birlikte birçok riskin ortadan kalkacağını da ekleyen Taşdelen  “OSB’ler Türkiye’de yaygın bir şekilde bulunuyor. Türkiye’nin tüm coğrafyasında bir organize sanayi bölgesi var. Bu şekilde değerlendirildiğinde çok büyük bir eğitim seferberliği. 2 milyonu aşkın çalışan sayısından bahsediyoruz. Bu protokolle bu 2 milyon kişinin tamamına eğitim vermeyi hedefliyoruz” diye devam etti.


Eğitimlerin devamıyla yıl sonuna kadar çalışmaların bitebileceğini söyleyen Taşdelen, işbirliğinin hayırlı olmasını dilediğini belirtti. Ayrıca konuşmasında risk azaltma ve eğitim planlarıyla afetten önce Türkiye’ye katkısının fazla olacağını dile getirerek, Afad’ın tüm ülkedeki çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı.

 

 

Kaynak: "A.A"