Hazine ve Maliye Bakanından Firmalara İstihdam Müjdesi!

26.6.2021 13:58:06

Detaylar yazımızda.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan enflasyonla ilgili son derece dikkat çeken bir mesaj geldi. Elvan, salgınla mücadele esnasında bir yandan da ekonomi politikalarının yeni rotasını belirlediklerini belirterek "Fiyat istikrarı ve cari açık ekonomi politikalarımızın odağında yer alıyor" diyerek sözlerine "Firmaların istihdam hamlelerini destekleyeceğiz" cümlesini ekledi.

Ankara Sanayi Odası Meslek Komiteleri’nin ortak toplantısına katılan Elvan açıklamalarını burada yaptı. Sözlerine "Enflasyon sürdürülebilir ve nitelikli büyümenin önündeki en büyük engeldir. Kurulacak Fiyat İstikrarı Komitesi enflasyon üzerinde risk oluşturan arz şoklarına karşı çözüm önerileri geliştirmeye yönelik olacaktır" diyerek devam etti. Açıklamasında ayrıca" Likidite sıkıntısı çeken firmalara istihdama kattıkları her bir kişi için destek vereceğiz" ifadelerine yer verdi.

İstihdam Desteklenecek

Lütfü Elvan açıklamasında, sektör bazlı işgücü koordinasyonunun daha da basitleştirileceğini belirterek "Ara eleman bulma noktasında zorluklarla karşılaşılıyor, merkezi eğitim ücretlerini karşılayarak yükleri azaltacağız. Likidite sıkıntısı çeken firmalara istihdama kattıkları her bir kişi için destek vereceğiz" şeklinde devam etti.

Bakan Elvan, imalat sanayi verileriyle ilgili olarak da açıklamalarda bulundu. "İmalat sanayisinin ülke ekonomisi için taşıdığı değerin farkındayız. Geçtiğimiz yıl 1.8 büyüme performansında imalat sanayinin katkısı yüzde 28 oldu. 2021 ilk çeyrek büyümenin yüzde 30'unu imalat sanayi sırtladı. Salgınla birlikte dünya genelinde reel sektörde de borçluluk oranları kayda değer bir artış gösterdi. Türkiye'de reel sektörün borçluluk oranı gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ortalamalarının altında olduğunu görüyoruz. Ülkemizin dışa açıklığı sayesinde reel sektör döviz açık pozisyonlarını yönetme kabiliyetine sahip. Reel sektör 2018'den bu yana döviz açık pozisyonunu azaltırken kısa vadede ise fazla veriyor." dedi.

Kaynak: A.A