Türkiye’de Sanayi, Üretim

13.6.2022 22:19:34

Türkiye'de Sanayi ve Üretim hakkında ki blog yazımız da Türkiye’nin sanayi sektörü ve üretimin avantajlarına değindik, keyifli okumalar...

Türkiye'de Sanayi ve Üretim:

Kıtaları birbirine kavuşturan Türkiye, stratejik konumu en önemli ülkelerden biridir. İklim koşulları, ham madde, ulaşım ve enerji kaynakları ülkenin stratejik konumunu sağlamlaştıran unsurlardandır. Dolayısıyla, bu koşullar ekonominin ana faktörlerinden biri olan endüstride zaman, kolaylık ve tasarruf sağlar. Bu durum ekonominin güçlenerek hızla büyümesini sağlarken ülkeyi bir üretim merkezi haline getirir. Ülke, üreticileri teşvik etmek amacıyla düşük iş gücü maliyeti, iyi eğitimli genç nüfus ve yüksek kaliteli alt yapı gibi avantajlar sağlar.

 

Vergi Avantajları

Türkiye hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için cazip vergi rejimi sunan bir ülkedir. Düşük ücretler ve vergi oranları nedeniyle üretim maliyeti düşüktür. Bu sebeple, Avrupa ve Asya’ya yakın olan konumuna rağmen diğer ülkelere göre üstünlük kazanarak ticaret sektöründe küresel bir güç haline gelmiştir. Ülke, en gelişmiş sanayi tesislerine ev sahipliği yaparken aynı zaman da Avrupa’nın en büyük makine endüstrilerinden birine sahiptir. Örneğin; Japon otomobil üreticileri Toyota ve Honda, Fransız otomobil üreticisi Renault; Alman firmaları Bosch ve Siemens, Amerikan ağır ekipman üreticisi Caterpillar ve İsveçli mobilya devi IKEA.

Eğitimli Genç Nüfus

Bilindiği gibi, Türkiye çok fazla genç nüfusa sahip olan bir ülke. Hem nitelikli hem niteliksiz iş gücü potansiyelini eğitimle birlikte gelişen teknolojinin sunduğu olanaklarla sanayi sektöründe makinelerin nasıl kullanılacağını ve uygun ölçekte mal üretmeyi kısa zamanda öğreterek değerlendiriyor. İyi eğitimli ve İngilizce konuşabilen genç iş gücü nüfusu imalat sanayisinin hızla büyümesine önemli ölçüde yarar sağlamaktadır.

Alt Yapı ve Ulaşım

Sanayi de en etkili etmenlerden biri de yüksek kaliteli alt yapı ve ulaşımdır. Yer altı ve yer üstü doğal kaynakları bakımından çeşitli ve rezerv bakımından çok zengin olan Türkiye’de fabrikalar ihtiyaç duydukları ham maddelere göre yerleşke sağlamışlardır. Ham maddenin fabrikaya, ürünün de fabrikadan tüketiciye ulaştırılmasında büyük bir rol oynayan harikulade hava, kara, deniz ve demir yolu ulaşım sistemleri ile zaman tasarrufu ve kolaylık sağlanmıştır. Öte yandan, Türkiye, yenilenebilir enerji kaynakları ile fabrikaların fazla miktarda ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacını doğrudan karşılayarak tasarruf sağlanmasına imkan verir. ‘’Daha az kaynakla daha çok değer’’ yaklaşımı ile Erdemir Ereğli demir-çelik fabrikası önemli örneklerden biridir.

Bulunduğu coğrafi stratejik konumu, dört mevsim iklimin elverişli olduğu bölgeleriyle Türkiye, sanayi sektöründe yatırımcıların göz bebeği haline geliyor. Ticaret için bölgesel bir üs haline gelen Türkiye, yabancı sermayeyi çekmek için vergi rejimleri, genç iş nüfusu ve mükemmel altyapı ve ulaşım sistemleri ile üreticilere avantajlar sağlayarak küresel pazar da mücadelesine devam ediyor.